
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.85 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 1.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Working Voltage | 10 V |
| Output Current | 40 mA |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Zener Voltage | 10 V |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 7.6 V |
| Test Current | 50 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Reverse Current | 100 nA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 100 nA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 995
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08044
Ext.Price$0.08044
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08044 | $0.08044 |
| 10 | $0.04022 | $0.40220 |
| 50 | $0.03653 | $1.82650 |
| 100 | $0.03317 | $3.31700 |
| 500 | $0.03091 | $15.45500 |
| 1000 | $0.02881 | $28.81000 |
| 3000 | $0.02685 | $80.55000 |
| 5000 | $0.02352 | $117.60000 |
